Читање које буди машту
Сребреничка народна библиотека организовала је низ активноси поводом Међународног дана причања бајки, са циљем буђења интересовања дјеце за књигом и читањем. Наш саговорник, овим поводом, била је Виолета Радић, дипломирани библиотекар, упослена у Народној библиотеци Сребренца.
Мјесечну акцију „Читајмо заједно“ , која је покренута 1. фебруара, када се одржава Међународни дан читања наглас, ЈУ „Народна библиотека Сребреница“ наставила је ову активност кроз посјету вртићу „Полетарац“ поводом Међународног дана читања бајки.
„Ако желите да вам дјете буде интелигентно – читајте му бајке. А ако желите да буде веома интелигентно – читајте му још бајки. „ Алберт Ајнштајн
Дјеци смо читали бајке, разговарали о прочитаном. Реакција дјеце није изостала. Јављали су се и дискутовали, постављали и одговарали на питања. Такође пружили смо им прилику да и они читају бајке, на основу слика у сликовницама „читали“ су и причали својим другарима бајку онако како су је они доживјели, изјавила је Виолета Радић.
„Изложба “ Бајке из цијелог свијета“ постављена је у читаоници Дјечијег одјељења и до 10. марта посјетиоци ће имати прилику да погледају најновије књиге бајки које смо набавили претходне године али и избор бајки које припадају неким од националних књижевности – бајке из шпанске, ескимске, пољске, финске и многих других националних књижевности“ –појаснила је Радићева.
Како истиче, дружење са књигом – читање, слушање, па чак и прелиставање и насумично упознавање са садржајем публикације, од најмлађих дана јесте један од задатака којем се библиотека већ годинама уназад враћа. Занимљивим садржајем, сликовницама и дјечијим енциклопедијама које су данас фантастично графички урађене, желимо пробудити код дјеце интересовање за књигу и читање. Развијају се друштвене и комуникацисјке вјештине дјетета што је веома важно у предшколском узрасту јер се усвајају вјештине читања и писања. Посматрајући нас, уче како правилно држати књигу, смјер читања и листања страница.
„Нове информације се свакодневно добијају из разних медија- књига, ТВ, интернет, који је сада најчешћи медиј коме дјеца свакодневно имају приступ и због тога је потребно да дјецу усмјеримо исправно. У својој радозналости и жељи да „знају све“ дјеца веома брзо усвајају знања и стога је неопходно да се окруже квалитетним садржајима. Овим и сличним активностима књига постаје саставни део дјечијег дана. Дјеца уче нове ријечи, богате свој ријечник, подстиче се машта, а слушаући бајке помажемо дјеци да науче разлику између „стварног“ и „измишљеног“ догађаја“ – додала је она.
Према њеним ријечима, посјета најмлађих суграђана Дјечијем одјељењу, у виду групних или индивидуалних долазака у Библиотеку, постала је свакодневна пракса. Како би олакшали приступ фонду Дјечиег одјељења и анимирали дјецу да долазе.Библиотека сваке године омогућава бесплатан упис и обнавља се фонд куповином нових књига и сликовница. Чланство је бесплатно за дјецу до другог разреда основне школе . Посјете су свакодневне. Број чланова из године у годину је исти, тако да углавном имамо око 150. ученика нижих разреда основне школе и предшколаца уписаних у евиденцију Дјечијег одјељења. Неколико година уназад наши најмлађи чланови , активни корисници и посјетиоци , су управо дјеца млађа од 5 година. Тако је и ове године, као најмлађи активни корисник била Валерија Петровић, која је приликом уписа имала три године, док је Катарина Танасијевић ( 4 године) трећи пут заредом била најмлађи активни корисник који је изнајмио највише књига. Она је у 2022. години изнајмила из Библиотеке и прочитала 72 књиге/сликовнице. Бројни су примјери наших редовних чланова, који од своје друге или треће године, долазе прво са родитељима у библиотеку а касније са поласком у школу и самостално читају књиге, не само наслове који су део обавезне лектире већ и друге књиге које су примјерене њиховом узрасту.
„Како би употпунили цјелокупну активност , укључили и већи број најмлађих корисника и суграђана, библиотека је расписала и ликовно такмичење „Маштовити свијет бајки“. Такмичење је расписано за дјецу старије вртићке групе и ученике од првог до петог разреда основне школе, са подручја општине Сребреница. Дјеца имају прилику да се пријаве до 22. марта а потребно је нацртати омиљени лик их бајке или илустацију омиљене бајке. Најбољи радови из сваке категорије биће симболично награђени а изложба ће бити постављена у Дјечијем одјељењу Библиотеке и отворена 3. априла, у оквиру обиљежавања Међународног дана дјечије књижевности ( 2. април)“ – закључила је Радићева.
Зорана Штрбац